WordPressHaberDSP Genel Başkanı Masum Türker : Karar Gecikmeli
Haber

DSP Genel Başkanı Masum Türker : Karar Gecikmeli

Integer Tristique Risus Ligula Congue Commodo Maecenas Proin Cursus. Integer Tristique Risus Ligula Congue Commodo.

Canan Kuran
0
Canan Kuran 1.141

Uluslararası Para Fonu Genel Sekreteri Kristalina Georgieva : Küresel Ekonomiler, Pandemi Nedeni İle Özellikle 2021 Yılında Derin Bir Ekonomik Buhran İçerisinde Olduğunu Açıkladı! Pandemi Öncesinde Ticaret Savaşları İle Durulan Ekonomilerin Pandemi İle Derin Bir Yara Aldığını Yineledi.

IMF Genel Sekreteri Kristalina Georgieva 5 Nisan Günü G8 Ülkeleri İle Yapılan Görüşmede Bugün Yeni Bir Bretton Woods Antlaşması İçin Gerekli Tüm Şartların Oluştuğunu Yineledi.

Bretton Woods : Birleşmiş Milletler Para Ve Finans Görüşmeleri Sonrası, İmzalanan Antlaşma İle Yeni Bir Uluslararası Para Sistemi İle Dolar Merkezli Yeni Bir Finansal Sistem Kurulmuştur.

Kristalina : Ekonomik Buhran Gelecek

Konuşma Süresince İngiltere Doğumlu İktisatçı John Keynes İçin Gönderme Yapan Georgieva;

Uluslararası İş Birliğinin, Küresel Ekonomi İçin Şimdi Daha Önemli Olduğunu Bildirdi!

Georgieva İşbirliğinin Yapılmaması Durumunda Küresel Bir Ekonomik Buhranın Çok Yakın Olduğunu Yineledi!

IMF : İnsanların Ölümüne Neden Olan Bu Pandeminin Yeni Bir Ekonomik Buhran Yaratacağını Küresel Ekonomilerin 4.4 Oranında Küçüleceğini, Küresel Gelirin Tahminen 100M Dolar Düştüğünü Belirten Georgieva, Yoksulluğun Özellikle Gelişmekte Olan Ülkeleri Derinden Etkilediğini Bildirdi.

Doğru Ekonomik Politikaların Gelişmiş Yaşam Standartlar İçinde Önemli Olduğunu Belirten Kristalina Küresel Ekonominlerin Zorlu Bir Yokuşta Olduğunu, Bu Yokuşun Geri Çekilmeler İçerdiğini Bildirdi!

Ekonomi Yazarı Ege Cansen : Bretton Woods Toplantılarına Damga Vuran Kişinin J. Keynes Olduğunu Hatırlatarak, Konuşmaları Bizler İçin Değerlendirdi. İkinci Dünya Savaşı Süresince Oluşan Yıkımların, Ekonomik Sorunlar Yarattığını Bu Sorunlara Karşı Bretton Woods Antlaşması Yapıldığını Bildirdi!

Yeni Bir Ulusal Para Birimi Gelecektir

Küresel Bir Ekonomik Kalkınma İçin Sınırlı Para Olması Gerektiğini Bunun İçin Karşılık Paradan Kurtulmak Gerektiğini Savunan Keynes;

Bancor İsmi İle Altın Karşılığı Olmayan Dolayısı İle Arzında Bir Kısıtlama Olmayan Para Birimi Tasarladığını Belirten Cansen;

John Keynes : Para, İstihdam, Gelir Üçlüsünün Pratik Olarak Küresel Gelir Çoğalması İçin Uluslararası İşbirliği Modeli Önerdiğini Belirten Cansen, Kristalina Georgieva Bu Sorunların Çözümünü Ülkelerin İçe Kapamasından Değil İş Birliğinin Artmasında Gördüğünü Bildirdi.

John Keynes : Para Miktarı Dışında Küresel Ticaret İle Senkronize Gelişimine Vurgu Yaptığını Belirten Cansen İthalat İle İhracat Ancak Döviz Olursa Olur, Ulusal Para Birimleri Geçersiz Kalacaktır. Bancor Gibi Bir Para Birimi Küresel Ölçekte Milli Geliri Yükselten Bir Faktör Olacaktır.

John Keynes İçin; İkinci Kritik Konuda Dengeli Bir Dış Ticaret Olduğuna Dikkat Çeken Cansen, Keynes İçin Bir Ülke Ticaret Fazlası Verirken Diğerleri Açık Verirse Ticaret Durur. Bu Nedenle Cari Fazla Veren Ülkeler Cezalandırılmalı, Cari Açık Veren Ülkelerden Mal Almak Zorunda Bırakmalıdır Dedi.

IMF Genel Sekreteri Kristalina Georgieva : Korumacılık İçe Kapanma Eğilimine Karşı Çıkarak Dışarı İle Açılma Önerdiğini Belirten Cansen, Cari Açık Veren Ülkelerin Fonlanmaları Gerektiğini Bildirdi.

Dr. Erol Bulut : Yine Demirel Gibi IMF Genel Sekreteri Tarafından Yapılan Açıklamalara Dikkat Çekerek Küresel Ekonomi İçin Daha Adil Bir Uluslararası Para Sistemine Geçilmesi Gerektiğini Savundu.

Cari Açık Veren Ülkelerin Borç Sorunu Yaşadığını, Anahtar Para Birimi Olan Dolara Hükmeden Ülkenin Emisyon Kazancı Elde Ederek Haksız Para Kazandığını, Uluslararası Bir Merkez Bankasının Güvenilir Finansman Sağladığı İçin Sorunları Daha Kolay Çözebileceğini Dile Getirdi!

IMF Etkinliğinin 2008 Sonrası Azaldığını Belirten E. Bulut Bunun Sebebi Olarak Merkez Bankaları Yolu Basılan Paraların Bir Dönem Ülkelerin IMF İle Anlaşma Yapmama Derdine Düşmemesi Olduğunu Belirten Bulut Pandemi Döneminde Her Ülke İçin Farklı Bir Reçete Gerektiğini Bildirdi.

Canan Kuran

Canan Kuran

Integer Id Consectetur Luctus Proin Fermentum Faucibus Conguel Placerat Quis.

0 Yorum

Hemen Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir